ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم

بعضی وقتها ایمیلهایی به دست ما می رسد که پیشرفتهای علمی شرکتها و کشورهای پیشرفته را نشان می دهد که انسان را به وجد و تحسین وا می دارد ولی متاسفانه بعضی افراد، با مشاهده این پیشرفتها عقب ماندگی ایران را پررنگ می کنند و یا اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و در یک مورد هم نویسنده نوشته بود که ما در حال یادگیری شکیات نماز هستیم و آنها پیشرفت می کنند.

این که کشور ما در بعضی زمینه های علمی عقب افتاده است صحیح است ولی علت آن را نمی توان به اسلام یا انقلاب اسلامی منوط کرد، هر چند سیاستهای دولتها در سرعت پیشرفت علمی کشور موثر و دور از انکار است ولی باید توجه نمود که این عقب ماندن در سالهای دور اتفاق افتاده و یکی از دلایل آن هم کشورهای استعمارگر بوده اند که نه تنها ایران بلکه خیلی از کشورهای غیر مسلمان را نیز مصرف گرا و عقب مانده نگه داشته اند.

نکته مهم دیگر اینکه علاوه بر تلاش دولت، تک تک ما ایرانیان بایستی با کنار گذاشتن تنبلی و اصلاح فرهنگ علمی و رفتاری خود در این امر مهم اقدام کنیم.

نکته دیگر اینکه علوم فقط در رایانه و موشک و نانوتکنولوژی و ... خلاصه نمی شود. علوم انسانی، هنر، پزشکی و ... هم هستند که در خیلی موارد ما جایگاه قابل قبول و خوبی هم داریم. به عنوان مثال علم روز روانشناسی دنیا و کتابهای جدید در روابط انسانها و خانواده که امروزه یکی از دغدغه های ویژه کشورهای پیشرفته است نکاتی را ارائه می کنند که در دین ما سابقه بیش از 1000 سال دارد.

و نکته آخر اینکه یاد گرفتن مسائل شرعی و دینی در زندگی فردی و اجتماعی ما اثر گذار است حتی اگر پیشرفته ترین کشور دنیا باشیم. به امید روزیکه ایران اسلامی مان بر فراز قله های پیشرفت و عظمت قرار گیرد.

اندکی صبر همراه با تلاش، سحر نزدیک است.

/ 1 نظر / 16 بازدید

دررابطه نکته اخر اجازه بدید یک قضیه را عرض کنم: مادرریاضی دوره کاردانی که بااقای پاک نیت داشتیم (آموزشکده فنی الزهرا مشهد).ایشان وقتی می خواستند قضیه حد را درس بدهند گفتند یک افتخاربرای ما مسلمان ها که دردعای هوالاول هوالاخر اول و اخرو یا به عبارتی حد دنیا را مشخص کردیم این مطلبی هست که هنوز خیلی ها ان نمی دانند. واقعا اگر افراد باسواد و متعهد و دانشمند باشند انوقت رابطه دین اسلام با جدیدترین یافته های علم روز مشخص می شه