ازدواج، از ساده تا محال

یکی از مشکلات دوران کنونی ما دوری جوانان از امر ضروری و لازم ازدواج و تشکیل خانواده است و دلیل عمده آن بر می گردد به مسائل اقتصادی. جوان ممکن است شاغل نباشد یا درآمدی که دارد را برای ازدواج کافی نمی بیند و یا امکانات و داراییهای خود را برای شروع زندگی مناسب نمی داند. البته بعضی دلایل دیگر هم وجود دارد از قبیل اینکه هنوز آمادگی کافی فکری برای ازدواج در خود احساس نمی کند و یا اینکه ازدواج را مانع پیشرفت خود می بیند و یا سطح متفاوت تحصیلات دختران و پسران که بعضی پسران به دلیل دغدغه کار و یا دلایل دیگر، از ادامه تحصیل در دانشگاه خودداری می کنند ولی در دختران این امر کمتر رخ می دهد.

هفته گذشته یکی از دانشجویان که به خاطر کار و درآمدی معمولی موفق به اتمام تحصیلاتش نشده بود می گفت که برای برگزاری مراسم ازدواجش در یک شب و پذیرایی از مهمانان هزینه ای حدود 13 میلیون تومان برآورد نموده است.

اگر به زندگیهای تازه تشکیل شده جوانان نیز بنگریم می بینیم که بسیاری وسایل زندگی که بعضی از آنها نیز غیر ضروری است و یا مهریه های سنگین از همان ابتدا فشار مالی مضاعفی را به آنان وارد می کند. (بماند که بسیاری از این وسایل غیر ضروری، وارداتی است و به اقتصاد ملی نیز ضربه می زند)

بایستی فکر جدی کنیم و الگوهای زندگی را تغییر دهیم تا آسیبهای اجتماعی عدم ازدواج جوانان را کاهش دهیم.

لقمان حکیم به فرزندش می گوید آن کسی که یقینش کم و نیتش ضعیف است دقت کند که زندگی انسان چهار مرحله داشته که عبارتند از مرحله جنین، شیرخوارگی، طفولیت و بزرگسالی که سه مرحله آن گذشته و در آن سه مرحله روزی خود را دریافت کرده است بدون اینکه فکر یا طلبی کرده باشد، چه شده است که در این مرحله چهارم نگران روزی خود است. همان خدایی که تا کنون روزی تو را داده است پس از این هم می دهد.

/ 2 نظر / 17 بازدید
ستاره

سلام من یه پیشنهاد کردم برای این مشکل تو وبم می تونین بیاین بخونین

سمیه

استاد سلام با نظر شما موافقم اما فراموش نکنیم انقدر چشمی هم چشمی ها زیاد شده که واقعا ادم دیگه نمی تونه یک زندگی ساده را شروع کنه و نکته مهم این که انقدر بیکاری و فقر زیاده که باور کنید حتی شروع یک زندگی ساده و خیلی ساده هم برای بعضی از جوان ها که حتی می خوان یک زندگی ساده را شروع کنند امکان ندارد