تلفن همراه

یکی از فناوریهای دوران اخیر که به سرعت بسیار زیادی در دسترس همگان قرار گرفت، تلفن همراه بود. این فناوری هم مشابه بعضی فناوریهای گذشته و شاید بیشتر از آنها - به خاطر همگانی شدن سریع آن- فرهنگسازی متناسب با سرعت استفاده را نداشت و لذا مشاهده می شود که استفاده های ناصحیح و تبعات متفاوتی را به همراه داشته و دارد.

یکی از این موارد استفاده دانشجویان از تلفن همراه در کلاس درس می باشد. در زمان تدریس و یا حل تمرین، بعضی دانشجویان پیامک (SMS) می فرستند و یا می خوانند، از بلوتوث برای نقل و انتقال فایلها استفاده می کنند، تماسی را جواب داده و یا حتی بعضاً تماس می گیرند.

ادارات آموزش در دانشگاه ها نیز به منظور عدم استفاده از آن برای تقلب در زمان امتحانات، ورود آن به امتحان و یا روشن کردن آن را ممنوع کرده اند و به سختی با آن مقابله می کنند.

البته پیش بینی می کنم تا چند سال دیگر استفاده از رایانه همراه نیز در زمان تدریس در کلاس درس طبیعی شود که البته در همین زمان نیز در شرایطی این کار انجام می شود ولی با توجه به اینکه اکثریت دانشجویان هنوز رایانه همراه ندارند این موارد نادر می باشد.

یادش به خیر زمانی که ما برای چرت زدن ناخواسته در کلاس درس، آن هم در ساعت بعد از ناهار، شرم داشتیم در چشمان استادمان نگاه کنیم.

انتظار می رود دانشجویان عزیز به عنوان پیشتازان ملت در استفاده از فناوریهای جدید، در توسعه فرهنگ صحیح کاربرد آنها نیز نقش موثری داشته باشند.

/ 2 نظر / 12 بازدید
حسینی

با سلام و خسته نباشید استاد همه دانشجویان هم مثل هم نیستند هنوز هم کسانی پیدا می شن که از دیر اومدن و یا چرت زدن در کلاس شرمنده شوند.

فطمه جمالی ازغندی

[سوال] سلام فکر نمی کنید انگیزه ی تلاش کردن و درس خوندن از دانشجوها سلب شده ؟