روز معلم

ضمن تبریک این روز عزیز به همه فرهنگیان و معلمان و اساتید به ویژه همکاران محترم موسسه آموزش عالی خراسان، لازم است یک مقداری از این عناوین و تعارفات به در آمده و واقعیات را ملاحظه نمود که آیا واقعا قدر و منزلت معلم و استاد در جامعه توسط خود این عزیزان، دانش آموزان و دانشجویان، مدیران و مسئولین مدارس و دانشگاهها و مسئولین جامعه به درستی شناخته شده و ارج نهاده می شود و جامعه در تعظیم شعایر فرهنگی و آداب اجتماعی به کدام سو می رود.

چرا وقتی به یک دهه یا دو دهه قبل نگاه می کنی، اخلاص در تعلیم و تربیت بیشتر بود و احترام و جایگاه معلم بیشتر و امروزه به زعم بنده افت کرده است.

چرا ما در صدا و سیمای خود سریال طولانی داستان یک معلم خارجی را پخش می کنیم و از معلمان خودمان فقط سالی یک بار آن هم در اخبار تجلیل می کنیم و نباید موفقیتهای آنان را در فیلمهای سینمایی و سریالهای بلند به جامعه نشان داده و به معلمان جوان آموزش دهیم. تنها 2 دقیقه با معلم نمونه مصاحبه می شود که رمز موفقیت شما چه بوده است و طبعا جوابی که بتواند الگو و انگیزه و راهکاری کاربردی تولید کند دریافت نخواهد شد.

به نظر می رسد باید چشم از حمایتهای مسئولین پوشید و دل به آن نبست. بایستی خود معلمین و اساتید و حتی دانش آموزان و دانشجویان وارد عرصه شوند و تسلیم مدیریتهای ناکارآمد نشوند. شاید دسترس ترین راه برای زنده نگاه داشتن کارهای خوب یک معلم، روشهای تدریس خوب، اخلاق خوب، شیوه های موفق ارزیابی، پاسخگویی به دانشجو و هر آنچه موفقیت یک معلم است، این باشد که خود معلمان و اساتید محترم و حتی دانش آموزان و دانشجویان آنها در یک فضای مجازی در دسترس عموم مثل همین وبلاگها این موفقیتها را بازتاب دهند و برای نسل فعلی و نسلهای آینده امانتی گرانسنگ ایجاد نمایند.

/ 4 نظر / 20 بازدید
میثم

سلام استاد روزمعلم رو به شما و همه معلم های دلسوز و فداکار تبریک می گم

تکلیف چیه؟

یادمه که در چنین مبارک روز ی، بهتون گفتیم روزتون مبارک! یه هو قیافتون عوض شد،خیلی تعصبی و خشک گفتید ما که معلم نیستیم!! حالا خودتون این روز را به همکارانتون تبریک گفتید! تکلیف ما رو روشن کنید؟ تبریک بگیم یا نگیم!

نیلوفر

معلم عزیزم سلام من واقعا شمارا به عنوان یک معلم قبول دارم خیلی از خصوصیات اخلاقی شما هست که من همیشه گوشه ذهنم نگه می دارم معلم من روزتون مبارک